| Brand Name: | ACEY |
| Model Number: | ACEY-BT-5V12A |
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | USD 1350~1407/Set |
| Payment Terms: | T/T,PayPal,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 200 Sets/Month |
ACEY-BT-5V12A is an eight-channel battery analyzer designed for testing polymer and cylindrical batteries with currents ranging from 12.0 mA to 12000 mA and voltages up to 5V. This system supports a wide range of battery testing applications, including electrode materials research, battery performance evaluation, small-scale battery formation, capacity grading, and battery pack testing.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Name | Battery Testing Equipment 5V12A |
| Model No. | ACEY-BT-5V12A |
| Input Power | AC 220V ±10% / 50Hz |
| Input Active Power | 826W |
| Input Resistance | ≥1MΩ |
| Resolution | AD:16bit; DA:16bit |
| Voltage Range | 25mV~5V per channel |
| Discharge Min Voltage | 2V |
| Voltage Accuracy | ± 0.05% of FS |
| Current Range | Range one: 0.5mA~1A; Range two: 1A~6A; Range three: 6A~12A |
| Current Accuracy | ± 0.05% of FS |
| Output Power | 60W per channel |
| Working Temperature | 0℃~40℃ |
| Dimensions | 3U2F, W*D*H: 480*400*130(mm) |