| Brand Name: | ACEY |
| Model Number: | ACEY-HTM800 |
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | USD 3280~3418/Set |
| Payment Terms: | T/T,PayPal,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 200 Sets/Month |
The ACEY-HTM800 is an 800mm long cast coating machine equipped with a vacuum suction cup and oil-free vacuum pump. Featuring a unique automatic propulsion system, it delivers smooth coatings on virtually any substrate within a width of 150mm and length of 800mm. This equipment serves as an ideal, low-cost tool for R&D of electrode materials for 18650 batteries.
| Film coating speed | 0~120 mm/sec |
| Vacuum plate | Aluminum plate with vacuum |
| Vacuum plate size | L900mm × W200mm × H32mm |
| Scraper adjustable range | 0~3.5 mm |
| Heating drying system | Room temperature~130℃, digital display temperature controller, accuracy ±1℃ |
| Power supply | 220V/50Hz |
| Power | 1.8 KW |
| Weight | 70 KG |
| Dimensions | L1000mm × W355mm × H325mm |