| Brand Name: | ACEY |
| Model Number: | ACEY-HFC250 |
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | USD 2380 /Set |
| Payment Terms: | T/T,PayPal,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 200 Sets/Month |
Our products are extensively applied in the research and development of a wide range of high-temperature coating films, including ceramic films, crystalline films, battery material films, and specialized nano-films. They are designed to support evolving technological demands for film formation under high-temperature conditions in future scientific advancements.
| Heating drying system | Room temperature~150℃, digital display temperature controller, accuracy ± 1℃ |
|---|---|
| Coating method | Flat coating, standard film maker (can be enlarged), optional scraper, wire rod and other gauges |
| The coating width | Adjustable from 6.4-100mm, the coating stroke is about 250mm, and the stroke is steplessly set and adjusted in the touch screen |
| Coating drive | Motor drive, the coating speed is steplessly set and adjusted in the touch screen |
| Coating speed | 0~120mm/sec (such as lithium iron phosphate slurry) |
| Scraper adjustable range | 0~6mm adjustable |
| Vacuum plate size | L365mm×W200mm×H32mm |
| Vacuum plate | Aluminum plate with vacuum |
| Accuracy | ±3μm, optional display 1μm dial indicator |
| Power supply | 220V/50Hz |
| Weight | 50KG |
| Dimensions | L505mm×W355mm×H325mm |
| Packing details | Include 1 built-in oil-free vacuum pump |