| Brand Name: | ACEY |
| Model Number: | ACEY-WM-P |
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | USD 1380~1438/Set |
| Payment Terms: | T/T,PayPal,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 200 Sets/Month |
The ACEY-WM-P battery winding machine is designed for winding supercapacitors and soft-packaged lithium battery pole pieces. It efficiently winds positive electrodes, negative electrodes, and separators into complete battery cells.
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Power | 25W~40W |
| Speed | 0~170 rpm adjustable |
| Applicable Flat Battery Cell Size | Length (20~100) × Width (20~80) × Thickness (MAX30) mm |
| Applicable Cylindrical Batteries | Within Φ35*L90mm (requires winding needle replacement) |
| Winding Needle | Φ3mm |
| Equipment Size | L550mm × 310mm × 280mm |
| Equipment Weight | 25Kg |
| Structural Material | High-strength chrome steel with environmental protection plating and spraying treatment |