| Brand Name: | ACEY |
| Model Number: | ACEY-SW-1 |
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | USD 1100~1146/Set |
| Payment Terms: | T/T,PayPal,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 200 Sets/Month |
Currently, the widely adopted AC pulse spot welding machine is powered by a microcomputer single-chip microcontroller, ensuring more stable and reliable performance. Designed to meet worldwide requirements for producing high-end nickel-cadmium, nickel-metal hydride, and lithium batteries, this machine is used for single-pin welding of the negative electrode shell to the tab on cylindrical batteries.
| Output power | 10KVA |
| Welding current | 00~99 |
| Power supply | AC220V±10% 50~60Hz |
| Input air pressure | 0.1~0.7MPa |
| Scope of application | Suitable for various welding lugs from 0.03mm to 0.25mm |
| Dimensions | L400×W560×H400mm |
| Weight | 40KG |