| Brand Name: | ACEY |
| Model Number: | ACEY-DG-35XL |
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | USD 3630~3810/Set |
| Payment Terms: | T/T,PayPal,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 200 Sets/Month |
ACEY-DG-35XL is a high-precision, fully automatic cable stripping machine engineered for versatility and demanding industrial applications. From medical sectors to power and communication cables, this machine delivers consistent, damage-free performance.
| Model | ACEY-DG-35XL |
| Stripping Speed | Up to 1500 pcs/hour |
| Wire Cross-Section | BVR 1.5 - 35mm² |
| Applicable Wires | Multi-strand copper wire, coaxial, jacketed cables, etc. |
| Drive Method | 8-wheel drive, synchronous belt feeding |
| Cutting Length | 0 - 100 meters |
| Strip Length (Head/Tail) | Head: 0-250mm / Tail: 0-120mm |
| Max Conduit Diameter | φ16mm |
| Min. Remaining Jacket | 50mm |
| Cutting Tolerance | ±(0.002mm * L) (L = Cutting length) |
| Blade Material | Imported High-Speed Steel |
| Program Memory | 100 sets |
| Control System | 7-inch Color Touchscreen PLC |
| Power Supply | 220V / 50Hz |
| Rated Power | 650W |
| Dimensions | 560 * 520 * 450mm |
| Weight | Approx. 70kg |