| Brand Name: | ACEY |
| Model Number: | ACEY-VHBM-2L |
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | USD 2350~2449/Set |
| Payment Terms: | T/T,PayPal,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 200 Sets/Month |
| Working Principle | Impact and friction force |
|---|---|
| Compatible Grinding Jars | (250ml~1500ml) * 4 |
| Max Feeding Capacity | 1/3 capacity of the grinding jar |
| Operation Mode | 2 or 4 grinding jars working simultaneously |
| Feeding Granularity* | Soil materials < 10mm, others materials < 3mm |
| Discharging Granularity | Down to 0.1μm |
| Sample Type | Hard, medium-hard, soft, fibrous, brittle, moist |
| Rotational Speed of Grinding Jar | 800rpm |
| Rotational Speed Ratio | 1:2 |
| Drive Mode | Gear drive and belt drive |
| Speed Control | Stepless speed regulation |
| Electrical Details | 110V/220VAC, 50/60Hz, single phase, 0.75KW |
| Max Continuous Grinding Time | 72 hours (full-load) |
| Weight | 140KG |
| Dimension (L*W*H) | 720*480*630mm |
| Noise Level | < 70dB |