| Brand Name: | ACEY |
| Model Number: | ACEY-SDC-1 |
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | USD 4700~4897/Set |
| Payment Terms: | T/T,PayPal,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 200 Sets/Month |
ACEY-SDC-1 This semi-automatic die-cutting machine is designed to cut positive and negative electrode sheets from laminated lithium-ion battery materials. It uses a pressure cylinder to stamp single sheets or coiled electrode blanks. Custom-shaped die-cut tools can be supplied according to customer specifications, allowing electrodes in various dimensions to be formed and cut.
| Punching size | 280x180mm (can be customized according to customer requirements) |
| Punching accuracy | ±0.1 mm |
| Booster cylinder | 3T |
| Die cutting stroke | 150mm |
| Capacity | 800~2000EA/H (sheet die cutting efficiency is slightly lower) |
| Power supply | 220V/50Hz |
| Power | 100W |
| Compressed air | 0.5Mpa~0.8 Mpa |
| Dimensions | L590xW415xH900mm |
| Equipment weight | 70KG |