| Brand Name: | ACEY |
| Model Number: | ACEY-D300B |
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | USD 2160~12100/Set (negotiable) |
| Payment Terms: | T/T,PayPal,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 200 Sets/Month |
ACEY-D300B Automatic Double-Sided Spot Welding Machine uses an industrial modular control system with a computer, motion controller, high-precision servo motors, and precision modules, ensuring high accuracy, flexibility, and fast operation. Supports seamless import of AutoCAD welding data. Automatically compensates for minor electrode position deviations. Real-time monitoring and recording of production data. Automatically detects defects such as spark explosions, false welding, weak welding, and missed welds, with automatic stop and alarm.
| Y-axis travel | 500 mm |
| Z-axis travel | 400 mm |
| Maximum spot welding speed | 0.35 s/point; 5000 pcs/h (servo welding head) |
| Maximum motor drive speed | 1000 mm/s |
| Maximum number of battery cells loaded | 432 pcs (standard 18650 lithium-ion battery cells) |
| Number of storable program groups | 999 groups |
| Operating system | Embedded motion control card + PC system |
| Transmission method | Servo motor + imported precision ball screw linear guide |
| Equipment power supply | Single-phase ~220V±10%/50Hz±10% |
| Equipment air pressure | 0.3~0.4 Mpa |
| Equipment weight | 200 KG |
| Dimensions | 1150mm (L) * 900mm (W) * 1850mm (H) |