| Brand Name: | ACEY |
| Model Number: | ACEY-VPM-400ML |
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | USD1450~1511/Set |
| Payment Terms: | T/T,PayPal,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 200 Sets/Month |
| Working Principle | Impact and friction force |
|---|---|
| Compatible Grinding Jars | 100ml * 4 |
| Max Feeding Capacity | 1/3 capacity of the grinding jar |
| Operation Mode | 2 or 4 grinding jars working simultaneously |
| Feeding Granularity | Soil materials < 10mm, other materials < 3mm |
| Discharging Granularity | Down to 0.1μm |
| Sample Type | Hard, medium-hard, soft, fibrous, brittle, moist |
| Rotational Speed of Grinding Jar | 1100rpm |
| Rotational Speed Ratio | 1 : -2 |
| Drive Mode | Gear drive and belt drive |
| Speed Control | Stepless speed regulation |
| Electrical Details | AC110/220V, 50/60Hz, 0.25KW |
| Max Continuous Grinding Time | 72 hours (full-load) |
| Weight (Net / Gross) | 30KG / 40KG |
| Dimension (L*W*H) | 502mm * 300mm * 298mm |
| Size of Planetary Disk | Dia190mm * T6mm |