| Brand Name: | ACEY |
| Model Number: | ACEY-USW-1 |
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | USD 4800~5420/Set |
| Payment Terms: | T/T,PayPal,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 200 Sets/Month |
ACEY-USW-1 ultrasonic metal spot welding machine is commonly employed for metal bonding in winding and laminating processes. It features a compact size, aesthetically refined appearance, user-friendly operation, and a robust structure that ensures stable and safe performance.
| Working voltage | AC220V/50Hz |
| Working air pressure | 0.5~0.7Mpa |
| Ultrasonic frequency | 40KHz (automatic tracking) |
| Power | 800W (adjustable) |
| Welding time | 0~1S |
| Drive form | pneumatic |
| Weight | about 60Kg |
| Control box size | L360×W480×H200mm |
| Generator size | L200×W460×H270mm |