| Brand Name: | ACEY |
| Model Number: | ACEY-ACS-1 |
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | USD 2980~3105/Set |
| Payment Terms: | T/T,PayPal,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 200 Sets/Month |
Ideal for both laboratory R&D and small‑batch factory production, this battery sealing machine is used for research sealing of cylindrical batteries and capacitors during sample preparation. Its pneumatic control ensures convenient, labor‑saving operation.
| Air source | 0.6~0.8MPa argon, nitrogen gas cylinder, or compressed air (compressed air is not recommended in the glove box) |
|---|---|
| Exhaust design | Specially designed exhaust port, which can be connected externally through KF40 and other devices |
| Air consumption | About 480ml of air consumption for a single seal |
| Sealing pressure | Manual control valve control, pressure 1MPa, recommended pressure 0.7MPa |
| Sealing stroke | 30mm |
| Dimensions | L290mm*W205mm*H330mm |
| Weight | 27Kg |
| Sealing mold | Standard 18650 series packaging mold, optional or additional specifications |
| Structural material | High-strength chrome steel, the surface will never rust after environmental protection plating and spraying treatment |