| Brand Name: | ACEY |
| Model Number: | ACEY-CBS-1 |
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | USD 2150 /Set |
| Payment Terms: | T/T,PayPal,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 200 Sets/Month |
The ACEY-CBS-1 is primarily designed for research sealing of cylindrical batteries and capacitors during sample preparation in laboratory material R&D, and it also supports small-scale trial production in factory settings.
| The operating force of the hand rocker | less than 6kg |
| The pressure gauge of the normal cylindrical battery packaging pressure | The machine has been set at about 80~100kg/cm² before leaving the factory. For special circumstances requiring more pressure (pressure 200kg/cm² is about 8 Tons of pressure), adjustment can only be made after consulting the manufacturer. |
| Mold material imported from | Japan |
| Structural material | High-strength chromium steel, the surface will never rust after environmental protection plating and spraying |
| Dimensions | 240mm * 195mm * 265mm |
| Weight | 50kg |