| Brand Name: | ACEY |
| Model Number: | ACEY-HFC260 |
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | USD 3200~3334/Set |
| Payment Terms: | T/T,PayPal,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 200 Sets/Month |
ACEY-HFC260 automatic film coating machine is widely applied in the research of various high-temperature coating films, including ceramic, crystalline, battery material, and specialized nano-films. It is designed to meet future scientific and technological demands for film formation under high-temperature conditions.
Temperature Control: Digital display with a maximum working temperature of 130°C
Drying Timer: Programmable digital timer for flexible drying duration settings
Coating Speed: Adjustable from 0 to 120 mm/sec (optimized for lithium iron phosphate slurry)
Substrate Handling: Vacuum aluminum plate for quick placement and removal of substrates
Stroke Adjustment: Adjustable range of 0–250 mm, controlled by a stroke switch
Thickness Precision: Precision scraper enables film thickness adjustment with 0.01 mm accuracy
Footprint: Compact design for space-efficient laboratory use
Exterior: Elegant geometric sheet metal construction with modern aesthetics
Vacuum Pump: Oil-free type include
| Film coating speed | 0-120mm/sec (lithium iron phosphate paste) |
| Vacuum plate | Aluminum plate with vacuum |
| Vacuum plate size | L365mm × W200mm × H32mm |
| Scraper adjustable range | 0-3.5mm |
| Heating drying system | Room temperature to 130℃, digital display temperature controller, accuracy ±1℃ |
| Power supply | 220V/50Hz |
| Weight | 49KG |
| Dimensions | L505mm × W355mm × H325mm |