| Brand Name: | ACEY |
| Model Number: | ACEY-PTC560 |
| MOQ: | 1 Set |
| Price: | USD 1600~1680/Set |
| Payment Terms: | T/T,PayPal,L/C,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 200 Sets/Month |
This specialized device resolves the critical issue of simultaneously cutting both positive and negative electrodes in polymer-built-in batteries to prevent short circuits. Engineered specifically for polymer battery applications, it precisely cuts terminal tabs to the appropriate length before the welding process.
| Item | Parameter |
|---|---|
| Input Power | AC220V±10% 50-60Hz |
| Maximum input power | ≤500W |
| Match Cell type | Pouch cell |
| Positive tab width | 5-60mm |
| Negative tab width | 5-60mm |
| Center distance of the tab | 12-150mm |
| Machine size | L450*W310*H210mm |
| Weight | 14KG |